بازی هافناوری

کنسول پلی استیشن

معرفی کنسول پلی استیشن

سایت حضرات سایت شرط بندی حضرات

تاریخچه کنسول های بازی پلی استیشن

پلی‌استیشن (به انگلیسی: PlayStation) (سرواژه: پی‌اِس PS و به‌طور غیررسمی پی‌اِس‌ایکس PSX) عنوان یک کنسول بازی ویدئویی خانگی ۳۲ بیتی از نسل پنجم است که برای اولین بار در ۳ دسامبر سال ۱۹۹۴ (۱۲ آذر ۱۳۷۳) توسط سونی کامپیوتر انترتینمنت در کشور ژاپن منتشر شد .

تاریخچه این کنسول از سال ۱۹۸۸ (۱۳۶۶ هجری شمسی) شروع می‌شود . زمانی که پلی‌استیشن و نینتندو قصد دارند با همکاری و هم طرح لوح ویژه [Super disc]  را پیاده کنند . لوح ویژه یک سی‌دی رام برای کنسول سوپر نینتندو بود؛ ولی به هر شکل این دو شرکت از هم جدا شدند و لوح ویژه برای کنسول جدید نینتندو ساخته نشد ؛ ولی سونی در سال ۱۹۹۱(۱۳۶۹ هجری شمسی) با تغییرات و ویرایش‌هایی روی لوح ویژه آن را در کنسول جدید خود یعنی پلی‌استیشن جای داد . ایده خود کنسول پلی‌استیشن در سال ۱۹۹۰(۱۳۶۸ هجری شمسی) توسط کن کوتاراگی مطرح شد .

اوین ساخه شرکت پلی استیشن

فقط دویست واحد از اولین مدل پلی‌استیشن که قابلیت اجرای کارتریج‌های سوپر نینتندو را هم داشت ، توسط سونی ساخته شد . اولین مدل این کنسول به صورت چند رسانه‌ای و چند منظوره طراحی شد. علاوه بر اجرای بازی‌های سوپر نینتندو ، می‌توانست سی‌دی‌های صوتی و اطلاعات گرافیکی را به‌خوبی بخواند . با رایانه‌های شخصی هم سازگار بود .

در سال ۱۹۹۴(۱۳۷۳) نوع دیگری از پلی‌استیشن با عنوان پی‌اِس‌ایکس عرضه شد که با بازی‌های سوپر نینتندو سازگار نبود و فقط بازی‌های مبتنی بر سی‌دی رام را اجرا می‌نمود . این تصمیمات موجب شد پلی‌استیشن بهترین فروش در بین کنسول‌های نسل خود را داشته باشد و تا ۲۰ ژوئیه ۲۰۰۸(۳۰ تیر ۱۳۸۷) بالغ بر ۱۰۲ میلیون دستگاه همراه با ۷۹۱۸ عنوان بازی از آن به فروش برساند .

کنسول های خانگی پلی استیشن

پلی‌استیشن اصلی که در تاریخ ۳ دسامبر ۱۹۹۴ (۱۲ آذر ۱۳۷۳) در ژاپن منتشر گشت ، اولین سری از رایج‌ترین کنسول‌ها و دستگاه‌های بازی دستی بود . این برنامه شامل کنسول‌ها و به روزرسانی‌های جانشین از جمله Net Yaroze ( پلی‌استیشن مخصوص سیاه با ابزار و دستورالعمل برای برنامه‌های بازی‌ها و برنامه‌های پلی‌استیشن ، پی‌اِس‌وان ( نسخه کوچکتر از نسخه اصلی ) و پاکت‌استیشن ( دستگاه جانبی است که باعث تقویت بازی‌های پلی‌استیشن می‌شود ) بود و همچنین به عنوان کارت حافظه عمل می‌کند .

نسل جدید کنسول های پلی استیشن

این بخشی از نسل پنجم کنسول‌های بازی‌های ویدئویی بود که در برابر سگا ساترن و نینتندو ۶۴ با هم رقابت می‌کردند . تا دسامبر ۲۰۰۳( آذر  ۱۳۸۲) ، پلی‌استیشن و پی‌اِس‌وان مجموعاً ۱۰۲٫۴۹ میلیون دستگاه را به بازار عرضه کردند . و در نهایت تبدیل به اولین کنسول بازی‌های ویدئویی شد و منجر به فروش ۱۲۰ میلیون دستگاه شد . در ۹ ژانویه سال ۲۰۰۶(۱۳۸۴) ، ناسا یک ردیاب فضایی پرتاب کرد که یک CPU(واحد پردازنده مرکزی) پلی استیشن متعادل داشت که در مقابل تابش‌های فضایی مقاومت می‌کرد. این ردیاب دور سیاره پلوتون و ماهواره خودش گردش کرد. کارونته عکس‌های زیادی از سیاره به ما داد .

نظرخودتان را ثبت نمایید
سایت حضرات بت سایت حضرات بت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا