بیوگرافیفوتبال

پله کیست؟

بیوگرافی پله

سایت حضرات سایت شرط بندی حضرات

بیوگرافی مقدماتی پله

ادسون آرانتس دو ناسیمنتو ملقب به پله، بازیکن برزیلی دنیای فوتبال، در 23 اکتبر 1940 در همان برزیل متولد شد.

پله در 20 دسامبر 2022 بعد از مبارزه با بیماری سرطان، دربیمارستان فوت شد و در برزیل به دستور رئیس جمهور 3 روز عزای عمومی اعلام شد.

او از بزرگترین بازیکنان دنیا فوتبال از زمان خود تا به حال است و اسطوره کشور برزیل به حساب میاید.

جام ها و افتخارات پله

پله جزو 100 فرد تاثیرگذار در سال قرن بیستم نامیده میشود و توانسته است در 1363 بازی که در زمین فوتبال انجام داده است، 1279 گل را به ثمر برساند.

به او لقب مراورید سیاه دنیای فوتبال را داده بودند اما هرگز نتوانست موفق به بردن توپ طلا شود . زیرا در سال های دوران فوتبالی پله، توپ طلا فقط به بازیکنان شاغل در لیگ های اروپایی اهداد میشد …

وی با تیم ملی برزیل توانست 3 جام جهانی را در سال های 1958 – 1962 و 1970 را بدست بیاورد و همچنین از این حیث رکورد دار باشد.

تیم های پله

در تمام سال فوتبالی خود در تیم سانستوس برزیل مشغول بود و درز سال های آخر هم به آمریکا رفت . اوج فوتبال او در تیم برزیل و پست مهاجم وسط بود. مهارت های شوت زنی و دریبل او باعث این تعداد گل و جام برای او شده است.

او بعد از سانتوس به نیویورک کاسموس آمریکا پیوست و باعث افزایش محبوبیت لیگ آمریکا شد . در آنجا هم تواسنت لیگ ها و جام های حذفی بسیاری را فتح کند و همچنین باعث انتقال بازیکنان مطرح دیگری مانند یوهان کرایوف، اوزه میو، بابی مور و … به لیگ آمریکای شمالی شود.

پله در تیم ملی برزیل

برزیل در فینال جام جهانی 1970 در ورزشگاه آزتکا در مکزیکوسیتی به مصاف ایتالیا رفت . پله توانست گل اول را به این تیم بزند و 100 امین گل برزیل در جام جهانی ثبت کند . برزیل در آن بازی توانست با نتیجه 4-1 پیروز میدان شود و جام جهانی آن سال را فتح کند . پله توپ طلا آن جام را هم برای خود کرد.

پله در زمان بازی های خود، تاثیرگذاری 52 درصدی رو گل های برزیل گذاشت که آماری فوق العاده است . همچنین توانست با این تیم 67 برد، 14 مساوی، و 11 شکست را تجربه کند و میانگین گل 0.84 در هر بازی را برای خود ثبت کند.

نظرخودتان را ثبت نمایید
سایت حضرات بت سایت حضرات بت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا